Technológia
Mi a különbség a napelem és a napkollektor között?
A napelem villamos áramot termel, a napkollektor pedig meleg vizet állít elő napenergia hasznosításával.
Milyen részekből áll egy komplett napelemes rendszer?
A napelemes rendszer 4 fő egységből áll: napelem, inverter, tartószerkezet és az ún ad-vesz mérőóra.
- Napelem:
Napelem modulok termelik az áramot. Az egymáshoz kapcsolt napelemek füzért alkotnak, ezt nevezzük napelem sztringnek. - Inverter:
Az inverter alakítja át az egyenáramot váltóáramra, amire azért van szükség, mert a napelemek egyenáramot állítanak elő, a háztartási gépek viszont váltóárammal működnek. - Tartószerkezet:
Korrózióálló fémből készült szerkezet, amivel a napelemeket a tetőre vagy a talajra tudjuk rögzíteni. - Ad-vesz mérőóra:
Méri a hálózatra visszatáplált és az onnan vásárolt áram mennyiségét, mindkét irányban és ez alapján történik az éves elszámolás. Ezt az áramszolgáltató telepíti a bekapcsoláskor.
Tovább olvasok:
Kell-e mérőórát cserélni? Optimalizáció Mi a helyzet a villámvédelemmel?Mi a helyzet a villámvédelemmel?
A jogszabály azt írja elő, hogy amennyiben az épületen a napelemes rendszer telepítése előtt már van villámvédelmi rendszer kiépítve, akkor azt a tartószerkezettel össze kell kötni. Ezen felül fontos, hogy a háztartási és ipari berendezéseinken kívül magát az invertert is védjük a villámcsapás káros hatásaival szemben (indukció). Ezt úgy tehetjük meg, hogy a főelosztóba is és az inverter mindkét oldalára (AC és DC oldal) túlfeszültség levezetőt építünk be, amit az ún. AC és DC dobozban helyezünk el. Ha van kiépített villámvédelem az épületen, akkor Type 1+2, ha nincs akkor Type 2 típusú villámvédelmi levezetőt építünk be. Ajánlatunk ezt a munkafázist minden esetben felár nélkül tartalmazza.
Mit tehetek, ha árnyékolt a tetőm?
A tervezés során az ipari méretű naperőműves munkáinknál alkalmazott 3D tervező szoftverrel modellezzük a nap járását és a tetőn keletkező árnyékok mozgását, amit jellemzően a kémény, a tetőtéri ablak, a ház körüli fák vagy más épületek okoznak. Ezt követően meghatározzuk a napelemek kiosztását. Ilyenkor két lehetőség áll előttünk: az árnyékolt tetőrészekre egyáltalán nem teszünk napelemet (A) vagy teszünk, de egy ún. optimalizáló beépítésével növeljük az árnyékolt napelemek hatékonyságát (B és C).



Miben áll egy napelemes rendszer hatékonysága?
A napelemes rendszer hatékonyságát döntően a napelem modul minősége határozza meg, ez pedig 3 tényezőtől függ:
- Degradáció: A degradáció lényegében a napelemek öregedésének mértéke, ami megmutatja, hogy évente hány %-ot romlik a panel áramtermelő képessége. Fontos tudni, hogy a napelemes rendszer beindítását követő 9-12 hónapban minden napelem teljesítménye kb. 97%-ra csökken, majd ezt követően stabilizálódik a termelés és a továbbiakban jóval kisebb mértékben, a gyártók által megadott 0,5-1% éves degradáció mértékével romlik a teljesítmény.
- Hőmérsékleti együttható: A napelemek teljesítményére negatívan hat a környezeti hőmérséklet növekedése, illetve a panelek túlmelegedése nyári időszakban. A hőmérsékleti együttható megmutatja, hogy 1 C° fokos hőmérséklet emelkedés hatására hány %-ban romlik a napelem hatékonysága.
- Alacsony besugárzási szinten mért hatékonyság: A napelemek akkor termelik a legtöbb áramot, ha a napsugarak merőlegesen érik el a napelem felszínét. A reggeli és esti órákban, vagy bárányfelhős időben azonban csak szórt fény jut el a felszínre és ilyenkor sok múlik azon, hogy ebből mennyit tud hasznosítani a napelemünk.
Melyik a legjobb napelemes technológia?
Befektetési célú naperőmű projektjeink tapasztalata és 50 fős fejlesztői és mérnöki csapatunk szaktudása alapján mi a Q CELLS napelemek, valamint a HUAWEI és SMA inverterek mellett tettük le voksunkat.
Kapok-e garanciát a napelemes rendszerre telepítés után?
A napelemes rendszereknél háromféle garancia létezhet:
Fűtésre is alkalmas a napelemes rendszer?
Manapság egyre többen választják a napenergiát a földgáz helyett. Elektromos kazánnal vagy hőszivattyús rendszerrel összekapcsolva a napelemes rendszer tökéletesen használható radiátoros-, padló- és falfűtésre, melegvíz bojler működtetésére vagy akár fűtés kiegészítésére.